UK FMFI UK KAG > Iné aktivity katedry
logo

Katedra algebry a geometrie

Vitajte na našom webe. Dnes je nedeľa 22. decembra 2024.

Vedecký veľtrh 2017

Stánok OG KAGDM Dňa 14. septembra 2017 sa na nábreží M. R. Štefánika uskutočnil druhý ročník vedecko-popularizačného podujatia Vedecký veľtrh 2017, ktoré spoluorganizovala naša fakulta. Cieľom bolo zábavnou a interaktívnou formou rôzne oblasti vedy, výskumu a vzdelávania na Slovensku.

Zástupcovia z radov zamestnancov a doktorandov nášho pracoviska (KAGDM-OG) prezentovali vybrané témy z geometrie a matematiky pre žiakov ZŠ a SŠ. Dôraz bol na interaktívnosti a hravosti, pričom sme použili klasické aj moderné technológie a využili viacero progresívnych didaktických metód. Zvolené úlohy a aktivity boli starostlivo zvolené tak, aby sa dali náročnosťou rýchlo a jednoducho prispôsobiť rôznym vekovým kategóriám. Na svoje si tak prišli nielen mladší žiaci, ktorí pod vedením pani učiteľky prišli s celou triedou, ale v popoludňajších hodinách i stredoškoláci, ktorí sa zúčastnili dobrovoľne v rámci voľného času.

Magnetická stavebnica

Stavebnica Úlohou logickej hádanky bolo postaviť z magnetických kociek 3D objekt podľa priemetov z troch strán. Účastníkom sa páčilo, že vďaka magnetom bolo možné vytvárať aj mosty, alebo časti trčiace do strán bez opory. Náročnosťou bola úloha určená pre starších základoškolákov a stredoškolákov, pre ktorých sme mali vytvorené zadania úloh rôznej zložitosti, najmladší účastníci využívali magnetické kocky ako stavebnicu.

Magnetická stavebnica  Deti sa hrajú so stavebnicou

Prečo zvuky znejú rôzne?

Prezentácia "Prečo zvuky znejú rôzne?" v jednoduchej a vizuálno-akustickej forme predstavila frekvenčnú analýzu zvuku - Fourierovu analýzu. S využitím malého syntetizátora a voľne stiahnuteľnej aplikácie pre tablet si záujemcovia mohli zobraziť a porovnať frekvenčné spektrá pre rôzne syntetizované hudobné nástroje. Podstatnú väčšinu účastníkov tvorili dve skupinky mladších základoškolákov, ktorí s nadšením využili schopnosť syntetizátora napodobniť zvuky rôznych (nielen) hudobných nástrojov a zabávali sa hraním rôznych melódií-nemelódií. Paradoxne, starší záujemcovia sa akoby báli po vysvetlení prezentovanej problematiky si túto aj prakticky vyskúšať.

Vlna  Analýza zvuku

3D bludisko

3D bludisko

Pre najmladších účastníkov sme pripravili 3D bludisko, hra však napokon zaujala mnoho mladých najrôznejšieho veku. Základom aktivity bola stavebnica, ktorá sa skladá z drevených kociek. Tie majú rôzne diery, cestičky a kanáliky, ktoré však na seba veľmi pekne a hladko nadväzujú. Úlohou je postaviť čo najzložitejšie a najzaujímavejšie bludisko pre malú sklenú guľôčku, ktorú spustíme odniekiaľ zhora a snažíme sa, aby mohla skončiť v kocke, ktorá slúži ako zberná nádobka.

Tangram

Tangram je skladačka zo siedmich dielov, ktoré vzniknú špeciálnym rozstrihaním štvorca. Jednotlivé dieliky je však možné uložiť aj do iných obrazcov, napríklad rôznych geometrických útvarov, ba dokonca aj zvieratiek či objektov ako sú domček, sviečka a mnoho ďalších. Pre žiakov boli pripravené štyri súpravy a niekoľko zadaní, ktoré bolo potrebné vyriešiť. Ani jedna zo súprav nezostala bez návštevníka, ktorý by si aspoň chvíľu nelámal hlavu, ako poskladať zo siedmich kusov skladačky trojuholník alebo koňa. Dokonca, skupinku nadšencov tangram zaujal natoľko, že riešili jedno zadanie za druhým a neodradili ich ani zadania, ktoré vyžadovali nemalú dávku dôvtipu a nápadu. Každého, kto sa pristavil, sme odmenili zápisníkom alebo perom.

Skladanie tangramu  Tangram

Počítanie bez kalkulačky

Hravé násobenieVšetky vekové kategórie sa mohli naučiť niektoré jednoduché aritmetické triky. Návštevníci sa zahrali na živé kalkulačky, ktoré rovnako ako ich digitálne náprotivky, vedia rýchlo a správne počítať aj náročnejšie úlohy. Ukázali sme si násobenie dvoch čísel tabuľkovou aj grafickou metódou, rýchle násobenie číslami 11, 25, 50, oboznámili sme sa so základnými pravidlami deliteľnosti pre čísla 2, 3, 4, 5, 6, 10 a naučili sa rýchlu metódu spočítavania väčšieho počtu prirodzených čísel.

Origami

Skladanie origamiĎalší návštevníci mohli využiť možnosť skladania origami. Mohli si vybrať z objektov rôznej časovej náročnosti – od jednoduchšej kocky cez skákajúcu žabku a rybku, až po zložitejší dvadsaťsten či draka. Ku každej zo skladačiek bol k dispozícii aj videotutoriál, ktorý sme dopĺňali užitočnými radami, prípadne pomáhali s názornými ukážkami. Všetci, ktorí sa pustili do prehýbania kúsku papiera podľa predpísaného postupu, si mohli svoje výrobky zobrať so sebou ako spomienku na náš stánok na Vedeckom veľtrhu 2017.

Trisekcia uhla

Trisekcia uhlaPre skutočných záujemcov o gemetriu bola pripravená pravá maškrtka - praktická trisekcia uhla. Hoci si nad riešením tohto problému (za špecifických podmienok) celé stáročia lámali hlavy generácie geniálnych matematikov, praktickú ukážku takejto konštrukcie zvládli aj základoškoláci. Postačil im obrázkový návod, hárok papiera a trochu povzbudenia.

Novinky

Štátnice mMPG 2024
Štátne skúšky mMPG 2024

Absolventi FMFI vo firmách

Vectary
Vectary

Výber z publikácií

Vybraná publikácia

Videá

Vybrané video